Nobelprisen I Kemi: 1901-Nutid

{h1}

En komplet historie og liste over nobelprisvindere i kemi.

Nobelprisen i kemi var det andet, som Alfred Nobel nævnte i sin vilje med at etablere præmierne. Den første kemipris blev tildelt i 1901. Her er en komplet liste over vinderne efter år:

2018: Frances H. Arnold fra California Institute of Technology blev tildelt en halvdel af prisen "for den rettede udvikling af enzymer." George P. Smith fra University of Missouri og Sir Gregory P. Winter fra MRC Laboratoriet for Molekylærbiologi i U.K. delte den anden halvdel "til fagvisningen af ​​peptider og antistoffer." Læs mere om, hvordan de udnytter evolution i laboratoriet til gavn for menneskeheden.

2017: Jacques Dubochet, Lausanne Universitet, Schweiz, Joachim Frank, Columbia University, New York og Richard Henderson, MRC Laboratory of Molecular Biology, Cambridge, "for at udvikle kryo-elektronmikroskopi til høj opløsningsstrukturbestemmelse af biomolekyler i opløsning" ifølge Nobelprize.org. Læs mere om hvordan trioens resultater har ændret, hvordan forskere kan se og biomolekyler på atomniveau.

2016: Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart og Bernard L. Feringa blev tildelt Nobelprisen i kemi "til design og syntese af molekylære maskiner". Trioen tog kemi til en ny dimension ved miniaturiseringsmaskiner, udtalte Nobelstiftelsen.

2015: Tomas Lindahl, Paul Modrich og Aziz Sancar "til mekaniske undersøgelser af DNA reparation."

2014: Eric Betzig, Stefan W. Hell og William E. Moerner, til udvikling af lysmikroskopi, der kunne nå nanodimensionen for at visualisere levende celler.

2013: Martin Karplus, Michael Levitt og Arieh Warshel, "for udvikling af multiscale modeller for komplekse kemiske systemer"

2012: Robert Lefkowitz og Brian Kobilka til at finde ud af de indre virkninger af såkaldte G-protein-koblede receptorer (GPCR'er).

2011: Don Shechtman, "for opdagelsen af ​​quasicrystals."

2010: Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi og Akira Suzuki, "til palladiumkatalyserede krydskoblinger i organisk syntese."

2009: Venkatraman Ramakrishnan og Thomas A. Steitz, Ada E. Yonath, "for undersøgelser af strukturen og funktionen af ​​ribosomet."

2008: Osamu Shimomura, Martin Chalfie og Roger Y. Tsien, "for opdagelsen og udviklingen af ​​det grønne fluorescerende protein, GFP."

2007: Gerhard Ertl, "for hans studier af kemiske processer på faste overflader."

2006: Roger D. Kornberg, "for hans studier af molekylær basis af eukaryotisk transkription."

2005: Yves Chauvin, Robert H. Grubbs og Richard R. Schrock, "for udviklingen af ​​metathesis-metoden i organisk syntese."

2004: Aaron Ciechanover, Avram Hershko og Irwin Rose, "for opdagelsen af ​​ubiquitin-medieret protein nedbrydning."

2003: Peter Agre, "for opdagelser vedrørende kanaler i cellemembraner" og Roderick MacKinnon, "til strukturelle og mekaniske studier af ionkanaler."

2002: John B. Fenn og Koichi Tanaka, "for deres udvikling af soft desorption ioniseringsmetoder til massespektrometriske analyser af biologiske makromolekyler" og Kurt Wüthrich for hans udvikling af atommagnetisk resonansspektroskopi til bestemmelse af den tredimensionelle struktur af biologiske makromolekyler i opløsning."

2001: William S. Knowles og Ryoji Noyori, "for deres arbejde med chiralt katalyserede hydrogeneringsreaktioner" og K. Barry Sharpless "for hans arbejde med chiralt katalyserede oxidationsreaktioner."

2000: Alan J. Heeger, Alan G. MacDiarmid og Hideki Shirakawa, "til opdagelse og udvikling af ledende polymerer."

1999: Ahmed H. Zewail, "for hans studier af overgangsstater af kemiske reaktioner ved anvendelse af femtosekundspektroskopi."

1998: Walter Kohn, "for hans udvikling af densitetsfunktionelle teori" og John A. Pople, "for hans udvikling af beregningsmetoder i kvantekemi."

1997: Paul D. Boyer og John E. Walker "for deres belysning af den enzymatiske mekanisme, der ligger til grund for syntesen af ​​adenosintrifosfat (ATP) og Jens C. Skou" til den første opdagelse af et iontransporterende enzym, Na +, K + ATPase."

1996: Robert F. Curl Jr., Sir Harold W. Kroto og Richard E. Smalley, "for deres opdagelse af fullerener".

1995: Paul J. Crutzen, Mario J. Molina og F. Sherwood Rowland, "for deres arbejde i atmosfærisk kemi, især hvad angår dannelse og nedbrydning af ozon."

1994: George A. Olah, "for hans bidrag til carbocation kemi."

1993: Kary B. Mullis "for sin opfindelse af polymerasekædereaktionsmetoden (PCR)" og Michael Smith "for hans grundlæggende bidrag til etableringen af ​​oligonukleotidbaseret, site-directed mutagenese og dens udvikling til proteinundersøgelser."

1992: Rudolph A. Marcus, "for hans bidrag til teorien om elektronoverførselsreaktioner i kemiske systemer."

1991: Richard R. Ernst, "for hans bidrag til udviklingen af ​​metoden til højopløsnings magnetisk resonans (NMR) spektroskopi."

1990: Elias James Corey, "for hans udvikling af teorien og metoden for organisk syntese."

1989: Sidney Altman og Thomas R. Cech, "for deres opdagelse af katalytiske egenskaber af RNA."

1988: Johann Deisenhofer, Robert Huber og Hartmut Michel, "til bestemmelse af den tredimensionale struktur af et fotosyntisk reaktionscenter."

1987: Donald J. Cram, Jean-Marie Lehn og Charles J.Pedersen "for deres udvikling og brug af molekyler med strukturspecifikke interaktioner med høj selektivitet."

1986: Dudley R. Herschbach, Yuan T. Lee og John C. Polanyi, "for deres bidrag vedrørende dynamikken i kemiske elementære processer."

1985: Herbert A. Hauptman og Jerome Karle, "for deres fremragende resultater i udviklingen af ​​direkte metoder til bestemmelse af krystalstrukturer."

1984: Robert Bruce Merrifield, "for hans udvikling af metode til kemisk syntese på en solid matrix."

1983: Henry Taube, "for hans arbejde med mekanismerne for elektronoverførselsreaktioner, især i metalkomplekser."

1982: Aaron Klug, "for hans udvikling af krystallografisk elektronmikroskopi og hans strukturelle belysning af biologisk vigtige nukleinsyre-proteinkomplekser."

1981: Kenichi Fukui og Roald Hoffmann, "for deres teorier udviklede sig selvstændigt, om løbet af kemiske reaktioner."

1980: Paul Berg "for sine grundlæggende undersøgelser af nukleinsyrer biokemi, med særlig hensyn til rekombinant-DNA" og Walter Gilbert og Frederick Sanger "for deres bidrag vedrørende bestemmelse af basissekvenser i nukleinsyrer."

1979: Herbert C. Brown og Georg Wittig "for deres udvikling af brugen af ​​henholdsvis bor- og phosphorholdige forbindelser i vigtige reagenser i organisk syntese."

1978: Peter D. Mitchell, "for hans bidrag til forståelsen af ​​biologisk energioverførsel gennem formuleringen af ​​den kemiosmotiske teori."

1977: Ilya Prigogine, "for hans bidrag til ikke-ligevægtstermodynamik, især teorien om dissipative strukturer."

1976: William N. Lipscomb, "for hans undersøgelser af strukturen af ​​boraner belyser problemer med kemisk binding."

1975: John Warcup Cornforth, "for hans arbejde med stereokemien af ​​enzymkatalyserede reaktioner" og Vladimir Prelog "for sin forskning i stereokemien af ​​organiske molekyler og reaktioner."

1974: Paul J. Flory "for sine grundlæggende resultater, både teoretiske og eksperimentelle, i makromolekylernes fysiske kemi."

1973: Ernst Otto Fischer og Geoffrey Wilkinson "for deres banebrydende arbejde udførte sig uafhængigt af kemi af organometalliske, såkaldte sandwichforbindelser."

1972: Christian B. Anfinsen "for hans arbejde med ribonuklease, især vedrørende forbindelsen mellem aminosyresekvensen og den biologisk aktive konformation" og Stanford Moore og William H. Stein "for deres bidrag til forståelsen af ​​forbindelsen mellem kemisk struktur og katalytisk aktivitet af det aktive center af ribonukleasemolekylet. "

1971: Gerhard Herzberg, "for hans bidrag til viden om elektronisk struktur og geometri af molekyler, især frie radikaler."

1970: Luis F. Leloir, "for hans opdagelse af sukkerukleotider og deres rolle i biosyntese af kulhydrater."

1969: Derek H. R. Barton og Odd Hassel, "for deres bidrag til udviklingen af ​​konceptets konformation og dets anvendelse i kemi."

1968: Lars Onsager "for opdagelsen af ​​de gensidige relationer, der bærer hans navn, som er grundlæggende for termodynamikken af ​​irreversible processer."

1967: Manfred Eigen, "for hans studier af ekstremt hurtige kemiske reaktioner, der udføres ved at forstyrre equlibriumet ved hjælp af meget korte pulser af energi" og Ronald George Wreyford Norrish og George Porter "for deres studier af ekstremt hurtige kemiske reaktioner udført af forstyrre equlibrium ved hjælp af meget korte pulser af energi. "

1966: Robert S. Mulliken, "for hans grundlæggende arbejde vedrørende kemiske bindinger og molekylers elektroniske struktur ved molekylære orbitalmetoden."

1965: Robert Burns Woodward, "for hans fremragende præstationer inden for økologisk syntese."

1964: Dorothy Crowfoot Hodgkin, "for hendes bestemmelser ved røntgenteknikker af strukturer af vigtige biokemiske stoffer."

1963: Karl Ziegler og Giulio Natta, "for deres opdagelser inden for kemi og teknologi af højpolymerer."

1962: Max Ferdinand Perutz og John Cowdery Kendrew, "for deres studier af strukturer af globulære proteiner."

1961: Melvin Calvin, "for hans forskning om kuldioxidassimilering i planter."

1960: Willard Frank Libby, "for hans metode til at bruge carbon-14 til aldersbestemmelse inden for arkæologi, geologi, geofysik og andre videnskaber."

1959: Jaroslav Heyrovsky, "for hans opdagelse og udvikling af de polarografiske analysemetoder."

1958: Frederick Sanger, "for hans arbejde med proteinkonstruktionen, især for insulin."

1957: Lord (Alexander R.) Todd, "for hans arbejde med nukleotider og nukleotid-coenzymer."

1956: Sir Cyril Norman Hinshelwood og Nikolay Nikolaevich Semenov, "for deres undersøgelser af mekanismen for kemiske reaktioner."

1955: Vincent du Vigneaud, "for hans arbejde med biokemisk vigtige svovlforbindelser, især til den første syntese af et polypeptidhormon."

1954: Linus Carl Pauling, "for hans undersøgelse af karakteren af ​​den kemiske binding og dens anvendelse til belysning af strukturen af ​​komplekse stoffer."

1953: Hermann Staudinger, "for hans opdagelser inden for makromolekylær kemi."

1952: Archer John Porter Martin og Richard Laurence Millington Synge, "for deres opfindelse af partitionskromatografi."

1951: Edwin Mattison McMillan og Glenn Theodore Seaborg "for deres opdagelser i transuranelementernes kemi."

1950: Otto Paul Hermann Diels og Kurt Alder, "for deres opdagelse og udvikling af dienens syntese."

1949: William Francis Giauque, "for hans bidrag inden for kemisk termodynamik, især hvad angår adfærd af stoffer ved ekstremt lave temperaturer."

1948: Arne Wilhelm Kaurin Tiselius, "for hans forskning om elektroforese og adsorptionsanalyse, især for hans opdagelser vedrørende serumproteinernes komplekse natur."

1947: Sir Robert Robinson, "for hans undersøgelser af planteprodukter af biologisk betydning, især alkaloiderne."

1946: James Batcheller Sumner, "for hans opdagelse at enzymer kan krystalliseres" og John Howard Northrop og Wendell Meredith Stanley "til deres fremstilling af enzymer og virusproteiner i ren form."

1945: Artturi Ilmari Virtanen, "for hans forskning og opfindelser i landbrugs- og ernæringskemi, især for hans foderbeskyttelsesmetode."

1944: Otto Hahn, "for hans opdagelse af fission af tunge kerner."

1943: George de Hevesy, "for hans arbejde med anvendelse af isotoper som sporstoffer i undersøgelsen af ​​kemiske processer."

1942: Ingen pris tildelt

1941: Ingen pris tildelt

1940: Ingen pris tildelt

1939: Adolf Friedrich Johann Butenandt, "for hans arbejde med sex hormoner" og Leopold Ruzicka, "for hans arbejde med polymethylener og højere terpener."

1938: Richard Kuhn, "for hans arbejde med carotenoider og vitaminer."

1937: Walter Norman Haworth, "for sine undersøgelser af kulhydrater og C-vitamin" og Paul Karrer "for hans undersøgelser af carotenoider, flaviner og vitaminer A og B2."

1936: Petrus (Peter) Josephus Wilhelmus Debye, "for hans bidrag til vores viden om molekylær struktur gennem hans undersøgelser af dipolmomenter og om diffraktion af røntgenstråler og elektroner i gasser."

1935: Frédéric Joliot og Irène Joliot-Curie, "som anerkendelse af deres syntese af nye radioaktive elementer."

1934: Harold Clayton Urey, "for hans opdagelse af tungt hydrogen."

1933: Ingen pris tildelt

1932: Irving Langmuir, "for hans opdagelser og undersøgelser i overfladekemi."

1931: Carl Bosch og Friedrich Bergius, "som anerkendelse af deres bidrag til opfindelsen og udvikling af kemiske højtryksmetoder."

1930: Hans Fischer, "for hans undersøgelser i forfatningen af ​​hæmin og chlorophyll og især for hans syntese af haemin."

1929: Arthur Harden og Hans Karl August Simon von Euler-Chelpin, "for deres undersøgelser af gæring af sukker og fermentative enzymer."

1928: Adolf Otto Reinhold Windaus, "for de ydelser, der udføres gennem hans undersøgelse af sterolernes forfatning og deres forbindelse med vitaminerne."

1927: Heinrich Otto Wieland, "for hans undersøgelser af grundlæggelsen af ​​galdesyrerne og beslægtede stoffer."

1926: Theodor Svedberg, "for hans arbejde med dispergerede systemer."

1925: Richard Adolf Zsigmondy "for hans demonstration af kolloidopløsningernees heterogene karakter og for de metoder, han brugte, som siden er blevet grundlæggende i moderne kolloidkemi."

1924: Ingen pris tildelt

1923: Fritz Pregl, "for hans opfindelse af metoden til mikroanalyse af organiske stoffer."

1922: Francis William Aston, "for hans opdagelse ved hjælp af hans massespektrografi, af isotoper, i et stort antal ikke-radioaktive elementer og for hans opsigelse af hele talreglen."

1921: Frederick Soddy, "for hans bidrag til vores viden om kemi af radioaktive stoffer og hans undersøgelser af isotopernes oprindelse og natur."

1920: Walther Hermann Nernst, "som anerkendelse af hans arbejde inden for termokemi."

1919: Ingen pris tildelt

1918: Fritz Haber, "for syntesen af ​​ammoniak fra dens elementer."

1917: Ingen pris tildelt

1916: Ingen pris tildelt

1915: Richard Martin Willstätter, "for hans undersøgelser af plantepigmenter, især chlorophyll."

1914: Theodore William Richards, "som anerkendelse af hans nøjagtige bestemmelse af atomvægten af ​​et stort antal kemiske elementer."

1913: Alfred Werner, "som anerkendelse af hans arbejde med forbindelse af atomer i molekyler, hvorved han har kastet nyt lys på tidligere undersøgelser og åbnet nye forskningsområder, især i uorganisk kemi."

1912: Victor Grignard "for opdagelsen af ​​det såkaldte Grignard-reagens, som i de senere år har fremskreden udviklingen af ​​organisk kemi," og Paul Sabatier, "for hans fremgangsmåde til hydrogenering af organiske forbindelser i nærværelse af fint desintegrerede metaller Fremskridtene med organisk kemi har været stærkt fremskred de seneste år. "

1911: Marie Curie, née Sklodowska, "med anerkendelse af hendes ydelser til fremme af kemi ved opdagelsen af ​​elementerne radium og polonium ved isolering af radium og undersøgelsen af ​​naturen og forbindelserne af dette bemærkelsesværdige element."

1910: Otto Wallach, "som anerkendelse af hans tjenester til organisk kemi og den kemiske industri ved sit pionerarbejde inden for alicykliske forbindelser."

1909: Wilhelm Ostwald, "som anerkendelse af hans arbejde med katalyse og for hans undersøgelser af de grundlæggende principper for kemisk ligevægt og reaktionshastigheder."

1908: Ernest Rutherford, "som anerkendelse af hans arbejde med katalyse og for hans undersøgelser af de grundlæggende principper for kemisk ligevægt og reaktionshastigheder."

1907: Eduard Buchner, "for hans biokemiske undersøgelser og hans opdagelse af cellefri gæring."

1906Henri Moissan, "som anerkendelse af de store ydelser, han gjorde i sin undersøgelse og isolering af elementet fluor, og til vedtagelse i videnskabens tjeneste om den elektriske ovn, der blev kaldt efter ham."

1905: Johann Friedrich Wilhelm Adolf von Baeyer, "som anerkendelse af hans tjenester inden for fremme af organisk kemi og kemisk industri gennem sit arbejde med organiske farvestoffer og hydroaromatiske forbindelser."

1904: Sir William Ramsay, "i anerkendelse af hans tjenester i opdagelsen af ​​de inerte gaselementer i luften og hans bestemmelse af deres plads i det periodiske system."

1903: Svante August Arrhenius, "som anerkendelse af de ekstraordinære tjenester, han har gjort for at fremme kemi ved sin elektrolytiske teori om dissociation."

1902: Hermann Emil Fischer, "som anerkendelse af de ekstraordinære ydelser, han har gjort ved hans arbejde med sukker og purinsyntetiske stoffer."

1901: Jacobus Henricus van't Hoff, "som anerkendelse af de ekstraordinære tjenester, han har gjort ved opdagelsen af ​​lovene om kemisk dynamik og osmotisk tryk i løsninger."


Video Supplement: .




DA.WordsSideKick.com
All Rights Reserved!
Reproduktion Af Materialer Tilladt Kun Prostanovkoy Aktivt Link Til Webstedet DA.WordsSideKick.com

© 2005–2019 DA.WordsSideKick.com