Amerikanske Amter I Fare For Oversvømmelser Fra Klimaændringer

{h1}

Omkring 13 millioner mennesker kunne være tvunget til at flytte fra lavtliggende kystområder, hvis de værste klimaforudsigelser forudsætter, at nye undersøgelser tyder på.

En nylig undersøgelse viste, at omkring 13 millioner amerikanere kunne være i fare fra risiske hav forårsaget af klimaændringer. Den nationale oceaniske og atmosfæriske administration projekter, som havene kunne stige op til 1,8 meter i 2100 i worst case scenario og mindst 3 meter (0,9 m) i mere optimistiske scenarier. Baseret på fremskrivninger af befolkningstilvækst på disse områder, vil det værste tilfælde føre til 13 millioner flygtninge i flygtningene i det kontinentale USA, viser undersøgelsen, mens en lavere stigning i havniveauet vil fortrænge 4,2 millioner mennesker i det kontinentale USA

Næsten halvdelen af ​​de berørte personer vil bo i Florida, og under den højeste havstigningsstigning kan en tredjedel af Miami amt blive tvunget til at flytte, forklarer undersøgelsen. Fra Miami-Dade County til San Mateo, Californien, er her listen over steder med største risiko. [Læs hele historien om flygtningene til klimaforandringer]

.adaptiv_netboard { width: 300px; height: 250px; } @media(min-width: 500px) { .adaptiv_netboard { width: 336px; height: 280px; } } @media(min-width: 800px) { .adaptiv_netboard { width: 580px; height: 400px; } }


Video Supplement: .




DA.WordsSideKick.com
All Rights Reserved!
Reproduktion Af Materialer Tilladt Kun Prostanovkoy Aktivt Link Til Webstedet DA.WordsSideKick.com

© 2005–2019 DA.WordsSideKick.com
RangregionStatMennesker i fare, 3-fods stigningAndel i fare 3-fods stigningMennesker i fare, 6-fods stigningAndel i fare 6-fods stigning
1Miami-DadeFL231,3364.20%1,967,01835.90%
2BrowardFL102,9922.50%1,543,94436.80%
3PinellasFL101,6134.80%391,87218.40%
4LeeFL86,0276.30%299,51422.00%
5JeffersonLA196,99518.90%289,70627.80%
6NassauNY69,6072.70%257,56010.20%
7San MateoCA190,18912.40%249,02016.20%
8orangeCA65,3360.90%225,7203.20%
9CharlestonSC81,94311.30%195,69826.90%
10OceanNJ86,4306.50%176,36013.40%
11AlamedaCA39,5301.30%175,5225.90%
12VolusiaFL49,7734.50%169,43215.40%
13SuffolkMA19,7352.10%168,00017.60%
14CollierFL39,7035.60%162,43322.70%
15KingsNY4,3760.10%161,5644.80%
16OrleansLA103,11217.20%160,00626.70%
17QueensNY27,7730.80%159,3724.40%
18TerrebonneLA88,08036.80%156,43965.40%
19Palm BeachFL26,0900.90%149,8145.00%
20SuffolkNY69,6252.10%145,2914.40%
21DuvalFL65,4023.60%144,0587.80%
22By Virginia BeachVA46,0174.20%143,22613.10%
23MonroeFL91,55754.80%138,88683.10%
24HillsboroughFL34,2911.30%137,7495.10%
25BrevardFL44,0993.50%134,44210.70%
26AtlanticNJ45,5798.80%128,45124.80%
27GalvestonTX29,4874.80%124,62620.20%
28LafourcheLA88,24244.20%122,83461.60%
29HudsonNJ9,5801.10%114,02612.60%
30New YorkNY7,3150.30%109,0454.80%
31JeffersonTX57,07012.40%108,96523.70%
32CharlotteFL33,4088.90%108,10028.80%
33ChathamGA49,5879.50%96,42718.40%
34St. JohnsFL42,34010.70%94,96924.10%
35MiddlesexMA11,6970.40%91,5893.40%
36MarinCA65,50812.20%90,04916.70%
37søkoFL45,1306.30%88,88012.40%
38BeaufortSC32,6399.70%88,28126.20%
39St. CharlesLA53,29945.90%82,91471.40%
40SarasotaFL25,2182.90%80,6609.30%
41Cape MayNJ38,16818.70%79,34538.90%
42St. MaryLA45,93043.50%75,42671.50%
43St. TammanyLA36,3756.90%75,20014.30%
44MonmouthNJ25,2601.90%74,2715.70%
45BergenNJ30,8051.80%73,3374.40%
46St. BernardLA48,68947.50%67,86566.20%
47PascoFL30,4992.90%67,0566.30%
48City of NorfolkVA16,5314.10%65,14016.00%
49Santa ClaraCA25,8970.60%63,8451.60%
50City of HamptonVA17,7975.50%62,77819.50%
51FairfieldCT18,2551.10%57,5503.30%
52Byen af ​​ChesapeakeVA20,2063.80%56,16610.40%
53GlynnGA23,79514.40%48,12729.00%
54AscensionLA18,9128.50%47,47421.30%
55St. John the BaLA19,99619.80%46,03545.60%
56San DiegoCA13,5150.20%45,0340.60%
57EssexMA18,9621.50%44,3533.50%
58New HavenCT20,3601.30%43,3032.70%
59BrazoriaTX19,4632.90%42,6366.30%
60Indian RiverFL14,7224.80%42,58813.80%
61SussexDE25,2906.40%42,04110.70%
62DareNC25,73732.90%39,98951.10%
63PlymouthMA21,3442.20%39,5124.10%
64CarteretNC18,18012.50%39,23126.90%
65Los AngelesCA16,2840.10%38,7600.20%
66JacksonFRK26,1268.30%38,53412.30%
67MartinFL15,6184.60%37,84111.20%
68SolanoCA17,0431.90%36,9684.10%
69BugtFL15,4404.20%36,94710.00%
70MiddlesexNJ16,8671.00%35,5542.10%
71St. LucieFL16,8202.80%35,3055.80%
72WorcesterMD10,98710.70%34,87233.90%
73San FranciscoCA3,0490.30%33,3642.90%
74Anne ArundelMD15,0471.30%33,0192.80%
75New HanoverNC16,4053.90%32,5947.70%
76CamdenNJ9,4241.00%32,4763.30%
77BarnstableMA12,9572.70%30,4816.20%
78BurlingtonNJ12,6861.30%30,3933.20%
79HorrySC17,2043.00%30,2565.30%
80HarrisTX13,7410.20%30,0000.30%
81NorfolkMA9,7930.80%29,5272.30%
82BaldwinAL21,2215.50%29,5057.70%
83LerFL12,4042.90%29,2256.90%
84BaltimoreMD12,8190.70%28,9331.70%
85AntagelseLA23,81056.70%28,62368.20%
86SalemNJ14,52712.80%28,09524.70%
87MobilAL17,0172.00%27,7993.20%
88CalcasieuLA15,0763.80%26,8976.70%
89EscambiaFL12,5312.00%26,6974.20%
90orangeTX14,9008.30%26,59214.80%
91VermillionLA9,2208.50%26,58024.40%
92IberiaLA15,08710.30%26,44418.10%
93St. JamesLA18,93848.00%25,95565.80%
94Santa RosaFL13,7694.20%25,9217.90%
95New CastleDE13,3901.20%25,3682.30%
96CravenNC12,3535.80%24,70411.70%
97CurrituckNC16,66733.20%24,60449.00%
98Grays HarborWA13,43811.10%24,22720.10%
99Contra CostaCA14,1450.60%23,5721.00%
100PasquotankNC7,2099.40%23,39930.70%
101PlaqueminesLA15,57832.40%23,33148.60%
102CitrusFL10,2733.10%23,0807.00%
103BerkeleySC9,4252.40%22,9605.90%
104RichmondNY8,0170.90%22,4012.40%
105HarrisonFRK13,4153.30%22,0845.50%
106OkaloosaFL7,6471.90%21,5345.20%
107FlaglerFL7,7143.90%21,36910.90%
108NassauFL10,6376.80%21,23013.50%
109Byen PoquosonVA8,62627.70%21,04967.60%
110BristolMA7,5380.80%20,6652.10%
111GeorgetownSC11,4859.40%18,56215.20%
112WestchesterNY4,4620.30%18,3461.10%
113NuecesTX4,0200.60%17,5682.50%
114VenturaCA1,8320.10%17,5330.90%
115OnslowNC10,0312.70%17,4794.70%
116AccomackVA12,61822.60%16,91030.30%
117HancockFRK10,84411.10%16,28416.70%
118BeaufortNC9,0989.90%16,17517.60%
119BrunswickNC9,1704.00%16,0577.00%
120CameronTX9,9611.20%16,0121.90%
121HumboldtCA9,4913.60%15,9746.10%
122City of PortsmouthVA3,2801.80%15,3078.40%
123GloucesterNJ6,5131.10%15,1782.60%
124LivingstonLA11,0244.00%14,9335.50%
125PhiladelphiaPA4,6030.20%14,9250.70%
126BronxNY1,6880.10%14,7540.80%
127RockinghamNH8,1511.30%14,4382.30%
128SomersetMD10,72027.10%14,28436.10%
129MiddlesexCT8,9312.70%13,7914.10%
130Queen Anne'sMD5,9446.10%13,35013.60%
131YorkVA5,9264.20%13,1659.20%
132CamdenGA6,7056.20%13,15512.10%
133UnionNJ3,1640.40%12,9061.40%
134St. MartinLA4,2144.00%12,75012.00%
135CumberlandMIG5,8681.10%12,7492.40%
136New LondonCT5,6911.10%12,6872.40%
137ChambersTX11,96016.60%12,56817.40%
138AransasTX4,4918.80%11,87423.20%
139EssexNJ4590.00%11,7521.10%
140TangipahoaLA10,8194.60%11,7374.90%
141HernandoFL7,7542.00%11,6613.00%
142CumberlandNJ6,6602.50%11,1384.20%
143SnohomishWA6,5170.40%11,0890.70%
144IbervilleLA4,6239.30%10,64621.30%
145CameronLA9,03963.00%10,45772.90%
146City of Newport NewsVA4,5731.10%10,3722.60%
147WaltonFL5,1264.60%10,3019.30%
148BristolRI4,9235.40%9,90810.90%
149PutnamFL6,6214.00%9,5735.80%
150DorchesterMD6,03010.90%9,56317.20%
151KentDE5,9171.80%9,4272.80%
152GloucesterVA4,9416.20%9,42011.90%
153Suffolk byVA6,7383.60%8,9874.80%
154MontereyCA2,0490.20%8,8511.00%
155DorchesterSC6,0602.10%8,8023.00%
156WashingtonRI3,6341.40%8,7153.30%
157YorkMIG5,1521.30%8,5232.20%
158WakullaFL5,2698.50%8,42513.50%
159St. MarysMD4,4102.00%8,1913.60%
160NewportRI2,7131.70%7,8465.10%
161ClatsopELLER5,1838.00%7,81512.10%
162PittNC4,0921.20%7,7972.30%
163DelawarePA3,2210.30%7,6950.80%
164HydeNC6,67270.50%7,59880.20%
165CalvertMD5,3522.80%7,5944.00%
166SkagitWA4,2531.80%7,4843.20%
167PenderNC3,9963.80%7,2996.90%
168CamdenNC2,62714.90%7,28641.20%
169WhatcomWA3,4950.90%6,8461.70%
170HarfordMD4,1740.80%6,7511.20%
171Santa BarbaraCA1,4860.20%6,7470.70%
172FrihedGA4,1613.00%6,7424.80%
173Prins WilliamVA5,1370.60%6,6950.70%
174PamlicoNC3,22813.10%6,65626.90%
175BryanGA3,9066.20%6,62210.50%
176FairfaxVA3,0760.10%6,6190.30%
177TalbotMD2,3123.10%6,6099.00%
178ØWA3,9872.30%6,5833.80%
179AcadiaLA3,5561.60%6,4482.90%
180McIntoshGA4,36015.70%6,32122.80%
181CoosELLER2,5832.20%6,3175.50%
182WicomicoMD3,8632.00%6,2013.20%
183GennemboreWA1,3110.10%6,1900.40%
184TyrrellNC4,57469.40%6,04691.80%
185KitsapWA1,7040.30%5,9031.10%
186KentRI2,4050.70%5,8341.70%
187MathewsVA2,66516.20%5,76234.90%
188Isle of wightVA4,7106.70%5,5997.90%
189FranklinFL3,71717.50%5,58826.40%
190Jefferson DavisLA2,6324.80%5,0749.30%
191KongeWA1,2100.00%4,9890.10%
192San PatricioTX2,6382.20%4,9164.10%
193jaspisSC2,5925.40%4,87610.20%
194bucksPA2,1150.20%4,8070.30%
195WashingtonNC3,20012.70%4,79619.10%
196ThurstonWA8520.20%4,7530.90%
197District of ColumbiaDC2,0050.20%4,6290.50%
198LafayetteLA2,4060.50%4,5650.90%
199James CityVA3,2292.50%4,4723.50%
200CecilMD2,5471.20%4,4142.10%
201Prins GeorgesMD2,8690.10%4,3660.20%
202Byen AlexandriaVA1,9120.60%4,3351.50%
203MatagordaTX2,4613.30%4,3035.80%
204ProvidenceRI1,2000.10%4,2420.40%
205PacificWA1,9245.20%4,23711.50%
206ColletonSC1,8062.40%3,9935.30%
207ClarkWA1,3660.10%3,9840.40%
208NapaCA3,1861.10%3,8771.30%
209RocklandNY1,7210.30%3,6990.60%
210CharlesMD2,4190.70%3,6381.10%
211ChowanNC2,5879.20%3,52812.60%
212CalhounTX1,7564.00%3,5088.00%
213AfgrundFL1,4425.30%3,35112.40%
214PerquimansNC1,4295.70%3,29313.10%
215Del NorteCA1460.30%3,2775.80%
216LincolnELLER1,3751.40%3,2753.40%
217Santa CruzCA7240.10%3,2450.60%
218MercerNJ2,1000.30%3,0990.50%
219MartinNC1,1942.70%3,0517.00%
220LevyFL1,9752.30%2,9783.40%
221KentMD1,6304.70%2,9538.60%
222ColumbiaELLER1,0511.10%2,7933.00%
223Baltimore CityMD7230.10%2,7230.30%
224DukesMA1,0833.10%2,6217.60%
225SagadahocMIG1,7192.60%2,5843.90%
226StaffordVA1,7680.60%2,4980.90%
227SonomaCA1,3590.10%2,4660.20%
228San Luis ObispoCA1,3320.20%2,4440.40%
229TaylorFL1,3123.20%2,2015.40%
230BertieNC1,7145.00%2,1186.20%
231East Baton RougLA4430.00%2,1150.20%
232GatesNC1,7038.10%2,0079.50%
233NorthamptonVA1,0135.70%1,95611.00%
234MultnomahELLER4430.00%1,7620.10%
235LancasterVA9634.40%1,7468.00%
236ColumbiaNY3910.40%1,6701.50%
237ClallamWA7380.50%1,6481.10%
238JeffersonWA7131.10%1,6002.60%
239WahkiakumWA5399.10%1,57226.70%
240NorthumberlandVA8043.40%1,5716.70%
241UlsterNY9240.30%1,5620.50%
242MasonWA7310.60%1,5511.30%
243DixieFL8582.50%1,5324.40%
244Kong WilliamVA1,1153.70%1,4904.90%
245DouglasELLER7860.40%1,4460.70%
246HancockMIG5940.60%1,4361.40%
247RensselaerNY3430.10%1,4300.50%
248DutchessNY5500.10%1,4080.20%
249HertfordNC1,0172.40%1,4023.30%
250West Baton RougLA1010.20%1,3242.90%
251WestmorelandVA7532.20%1,2903.70%
252EssexVA1,0214.90%1,2776.20%
253KnoxMIG5910.80%1,2571.80%
254City of FranklinVA9924.60%1,2495.80%
255orangeNY4620.10%1,2420.20%
256TillamookELLER7401.50%1,1722.40%
257CharltonGA4802.10%1,1715.20%
258CarolineMD7381.20%1,1642.00%
259MiddlesexVA5942.80%1,1625.60%
260CowlitzWA4930.30%1,1290.60%
261King GeorgeVA8411.80%1,1062.30%
262New KentVA8442.20%1,0752.90%
263WashingtonMIG5060.90%1,0261.90%
264StraffordNH5190.20%9950.40%
265GreeneNY5960.70%9511.10%
266LincolnMIG5240.80%8841.40%
267SouthamptonVA5342.30%8283.60%
268RichmondVA6054.00%8065.40%
269NantucketMA4432.00%8013.60%
270AlbanyNY2380.00%7220.10%
271HartfordCT3290.00%7170.00%
272Byen WilliamsburgVA5592.20%6802.70%
273PassaicNJ1860.00%6280.10%
274LaneELLER4040.10%6100.10%
275WillacyTX4101.30%5221.70%
276KlebergTX1890.30%4970.80%
277MendocinoCA1470.10%4890.30%
278HamptonSC1350.40%4501.30%
279SomersetNJ2540.00%4400.10%
280karryELLER1890.40%4230.90%
281JacksonTX2481.10%3721.60%
282Konge og dronningVA2261.90%3593.10%
283San JuanWA1630.50%3491.00%
284PutnamNY1690.10%3470.20%
285WashingtonFL1760.40%3440.70%
286GilchristFL1210.30%3421.00%
287SurryVA2772.30%3352.70%
288WilliamsburgSC1090.20%3340.60%
289PenobscotMIG1220.00%3040.10%
290JonesNC1681.00%2951.70%
291SeminoleFL2230.00%2460.00%
292WaldoMIG1280.20%2190.30%
293VictoriaTX610.00%215